مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی

مهاجرت به آلمان

آلمان به‌عنوان پنجمین کشور مطلوب برای مهاجرت شناخته شده است. این مطلوبیت به دلیل عملکرد خوب اقتصادی، سیستم آموزشی و فرصت‌های فراوان کار در آلمان است.

برای مهاجرت به آلمان به یک دلیل معتبر نیاز دارید. راه های مختلفی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که می تواند یکی از دلایل زیر باشد:

 • کار
 • تحصیل
 • کارآفرینی
 • پیوستن به دیگر اعضای خانواده
 • اخد اجازه اقامت

شرایط عمومی مهاجرت به آلمان:

داشتن تمکن مالی

برای هر کدام از اهداف مختلف مهارجرت به آلمان تمکن مالی متفاوتی از متقاضیان خواسته می شود، متقاضیان مهاجرت به آلمان باید ثابت کنند که از عهده هزینه های مالی خود در آلمان برمی آیند. حتی درصورتیکه در آلمان شاغل هستید باید یک بودجه اولیه ای برای تامین هزینه هایتان تا پرداخت اولین حقوقتان داشته باشید.

داشتن بیمه درمانی

بدون پوشش بیمه درمانی مناسب نمی توانید به آلمان مهاجرت کنید. پیشنهاد می شود بیمه درمانی آلمان را دریافت کنید زیرا نمی توانید مطمئن باشید که آیا مقامات آلمانی بیمه درمانی خارجی را می پذیرند یا خیر.

تسلط به زبان آلمانی

برای اینکه بتوانید در آلمان زندگی کنید، باید زبان آلمانی بلد باشید. مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها دارای سه سطح مهارت زبان، A، B و C است. هر یک دارای دو بخش است. مهارت زبان به A1/A2 یا پایه، B1/B2 یا مسلط و C1/C2 یا سطح پیشرفته تقسیم می شود. برای مهاجرت به آلمان باید در امتحانات شرکت کرده و ازA1 یا B1 قبول شوید. اگر می خواهید اقامت دائم بگیرید، به مهارت بالاتری در سطح C1 یا C2 نیاز دارید.

دریافت ویزای آلمان

اتباع این کشورها قبل از ورود به آلمان ملزم به درخواست و دریافت ویزا هستند. تمامی اتباع دیگر برای ورود به آلمان نیازی به ویزا ندارند. آنها ممکن است پس از ورود بدون ویزا به آلمان برای اجازه اقامت اقدام کنند.

انواع ویزای آلمان:

 • ویزای تجاری
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای جستجوی کار
 • ویزای کار (استخدام).
 • ویزای دانشمندان
 • ویزای کارآموزی
 • ویزای پیوستن به دیگر اعضای خانواده
 • مهاجرت به آلمان برای کار

آلمان با کمبود کارگران ماهر و افراد خبره مواجه است و به دنبال مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات، کارکنان پزشکی و سایر متخصصان واجد شرایط است. به منظور تشویق چنین افرادی به مهاجرت به آلمان، مقامات مهاجرت خارجی شرایط سخت گیرانه برای رفتن به آلمان و کار را کاهش داده اند.

بنابراین، یکی از متداول ترین راه های مهاجرت به آلمان، پیدا کردن کار در این کشور است. مراحل مهاجرت به آلمان برای کار به شرح زیر است:

 • یافتن کاری در آلمان که اتباع خارجی را بپذیرد
 •  اقدام برای ویزای کار (استخدام) آلمان
 •  مهاجرت به آلمان و دریافت مجوز اقامت کاری
 • علاوه بر این، برای دریافت اجازه اقامت برای کار در آلمان، کارفرما و کارمند باید ثابت کنند که:
 • برای موقعیت کاری مورد نظر با کمبود کارمندانی از آلمان یا اتحادیه اروپا مواجه باشند
 • این که کارمند از نظر حقوق و محیط کار مانند سایر کارمندان آلمانی شرایط یکسانی داشته باشد.
 • اینکه کارمند تمام شرایط تحصیلی و تجربه کاری برای موقعیت شغلی را دارا باشد
 • اینکه شرکتی که کارمند را استخدام می کند تمام نیازهای مقامات آلمانی (اسناد ثبت نام و گواهینامه) را برآورده می کند.

به عنوان یک کارمند در آلمان، تا زمانی که اجازه اقامت شما اجازه دهد، فرصت کار خواهید داشت. اگر کارفرمای شما بخواهد رابطه کاری  با شما را ادامه دهد، می توانید برای تمدید مجوز کار درخواست دهید، یا حتی پس از یک دوره معین می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

با این حال، اگر شما یک کارگر غیر ماهر هستید، مهاجرت به آلمان بسیار دشوارتر خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

بسیاری از مردم از این موضوع اطلاع ندارند که آلمان آموزش رایگان ارائه می دهد. برخلاف کشورهایی مانند آمریکا که هزینه های تحصیلی گزافی دارند، دانشگاه های آلمان یا شهریه بسیار پایینی دارند یا اصلا هزینه ای دریافت نمی کنند. به همین دلیل، آلمان یک مقصد پر طرفدار برای مهاجرت برای مقاصد تحصیلی است.

برای مهاجرت تحصیلی باید ویزای تحصیل در آلمان را دریافت کنید.

اگر ویزای تحصیلی خود را برای آلمان دریافت کنید، پس از فارغ التحصیلی می توانید برای مدت محدودی در آلمان بمانید تا کار پیدا کنید. اگر بتوانید در این مدت کار پیدا کنید، اجازه دارید در آلمان بمانید. گزارش ها حاکی از آن است که  ۵۴ درصد از دانشجویانی که تحصیلات خود را در آلمان به پایان رسانده اند، در آنجا می مانند و کار پیدا می کنند.

 

مهاجرت به آلمان برای کارآفرینان

اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در آلمان هستید، پس شانس این را دارید که ازین فرصت استفاده کنید. کارآفرینان و سرمایه گذارانی که در آلمان فرصت های اقتصادی ایجاد کنند اجازه مهاجرت به آلمان را دارند. با این حال، مبلغ خاصی برای سرمایه گذاری وجود دارد که حدود ۲۵۰۰۰۰ یورو است. علاوه بر این، باید ویزای خوداشتغالی دریافت کنید که در دسته ویزای کار آلمان قرار می گیرد. برای دریافت ویزا باید موارد زیر را اثبات کنید:

 • پول کافی برای سرمایه گذاری را دارید
 • سرمایه گذاری شما به نفع اقتصاد آلمان خواهد بود
 • سرمایه گذاری شما در آلمان مورد نیاز است

اگر وضعیت خود را به عنوان یک کارآفرین در آلمان حفظ کنید، پس از سه سال اجازه تمدید نامحدود اجازه اقامت خود را نیز خواهید داشت. تمدید نامحدود اجازه اقامت به این معنی است که هر زمان که بخواهید می توانید وارد کشور شوید و از آن خارج شوید.

کارآفرینان از سراسر جهان ایده های خود را به بازار پرسود آلمان می آورند. با این حال، به کارآفرینان توصیه می‌شود که با وکلای مهاجرت تجاری که می‌توانند بر برنامه‌های کاربردی و طرح‌های تجاری آنها نظارت داشته باشند، همکاری کنند.

مهاجرت به آلمان برای پیوستن به اعضای خانواده

در مواردی افراد به دلایل مختلف به آلمان مهاجرت می کنند و مجبورند خانواده خود را در کشور خود ترک کنند. همسران و فرزندان زیر ۱۶ سال آنها می توانند برای پیوستن به همسر یا والدین خود برای مهاجرت به آلمان اقدام کنند. همسران باید ثابت کنند که با هم ازدواج رسمی کرده اند و فرزندان باید گواهی تولد داشته باشند. کودکان زیر ۱۶ سال، لازم نیست  زبان آلمانی بدانند، زیرا فرض بر این است که آنها می توانند آن را به سرعت یاد بگیرند. با این حال، برای کودکان بالای ۱۶ سال، باید مدرک مهارت زبان آلمانی وجود داشته باشد.

همسران، باید حداقل مدرک زبان آلمانی A1 را داشته باشند. اگر همسر قبلاً در آلمان می توانست کار کند، همین امر در مورد همسری که در حال پیوستن بود نیز صدق می کرد. ویزای همسران دارای شرایط مشابهی است.

مجوزهای اقامت آلمان

زمانی که یکی از ویزاهای مهاجرت را دریافت کردید، اجازه اقامت نیز دریافت خواهید کرد. مجوزهای اقامت می تواند موقت و دائمی باشد. اجازه اقامت موقت به اتباع خارجی این امکان را می دهد که برای مدت مشخصی در آلمان بمانند و سپس به کشور خود بازگردند. اجازه اقامت دائم به این معنی است که تبعه خارجی می تواند تا زمانی که بخواهد در آلمان بماند، می تواند هر زمان که بخواهد آلمان را ترک کرده و به کشور بازگردد. با این حال، اجازه اقامت دائم به این معنا نیست که شما یک شهروند آلمانی محسوب می شوید. به طور کلی آلمان دارای دو اجازه اقامت موقت و یک اجازه اقامت دائم است.

مجوز اقامت استاندارد

این نوع اجازه اقامت برای تمام مقاصد مهاجرتی که در بالا ذکر شد و موارد دیگر مانند تکمیل دوره های کارآموزی برای آلمانی های سابق که می خواهند به آلمان بازگردند و کسانی که به دلایل سیاسی و بشردوستانه به آلمان می روند استفاده می شود. مجوز اقامت استاندارد برای مدتی معتبر است و قابل تمدید است.

کارت آبی اتحادیه اروپا (EU)

کارت آبی اتحادیه اروپا برای آلمان به کارگران خارجی (که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا نیستند) داده می شود که دارای مدارک بالایی هستند و می خواهند در آلمان کار کنند و این مهارت ها را به کار گیرند. مدارک بالا به این معنی است که فرد دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در هر رشته ای باشد. برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی اتحادیه اروپا، باید قبلاً در آلمان شغلی پیدا کرده باشید و حداقل حقوق سالانه باید ۵۶۸۰۰ یورو باشد.

کارت آبی اتحادیه اروپا به دارندگان خود این امکان را می دهد که به مدت چهار سال در آلمان بمانند، با امکان تغییر مجوز اقامت آنها به اقامت دائم. برای واجد شرایط بودن برای اقامت دائم، فرد باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشد، شرایط مالی لازم را داشته باشد و بیش از ۳۳ ماه در محل کار خود در آلمان کار کرده باشد که مستلزم داشتن مهارت های کسب شده با بالاترین مدرک است.

مجوز اقامت دائم

اجازه اقامت دائم در آلمان به کسانی داده می شود که حداقل پنج سال دارای مجوز اقامت استاندارد یا کارت آبی اتحادیه اروپا بوده و شرایط زبان آلمانی را برآورده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

gdpr-image
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با استفاده از این وب‌سایت، با خط‌مشی حفاظت از داده‌ها ما موافقت می‌کنید.
اطلاعات بیشتر