دارالترجمه رسمی چه ویژگی هایی دارد؟

دارالترجمه رسمی چه ویژگی هایی دارد؟

دارالترجمه رسمی

 دارالترجمه رسمی چه ویژگی هایی دارد؟

طی سال های اخیر همزمان با افزایش نیاز افراد به ترجمه و مترجم، دفاتر ترجمه نیز در مناطق مختلف گسترش یافته اند. دارالترجمه ها اموری از قبیل ترجمه متون، ترجمه شفاهی، ترجمه آنلاین و ترجمه تخصصی اسناد، کتاب ها و سایر انواع متون را بر عهده دارند. دارالترجمه ها  بر اساس نوع فعالیتشان به دو بخش رسمی و غیر رسمی تقسیم می شوند. در این مقاله که توسط دارالترجمه جوان تدوین شده است، به معرفی دارالترجمه رسمی و غیر رسمی و پاسخ به پرسش دارالترجمه رسمی چه ویژگی هایی دارد؟ می پردازیم. با ما همراه باشید.

دارالترجمه رسمی چیست؟

دارالترجمه رسمی مکانی دولتی است که در آن خدمات مربوط به ترجمه رسمی مدارک و اسناد معتبر و قانونی ارائه می‌شود. این خدمات توسط مترجمان رسمی انجام می­شود که دارای پروانه صادره از قوه قضاییه می­باشند. یکی از پرکاربرد ترین نوع ترجمه در ایران، ترجمه رسمی می باشد. در دارالترجمه رسمی، اسناد ترجمه شده توسط مترجم رسمی ،روی سربرگ قوه قضاییه چاپ و توسط مترجم رسمی مهر و امضا می­شود.

ترجمه رسمی معمولا به زبان های متعددی انجام می­شود که عمدتا زبان رسمی کشورهای مقصد میباشند. از جمله این زبان ها می­توان به زبان های آلمانی، انگلیسی، چینی، روسی، ترکی استانبولی، عربی و فرانسوی اشاره نمود.

افراد زیادی به دلایلی از جمله مهاجرت، سفرهای توریستی، ادامه تحصیل در خارج از کشور، درمان در خارج کشور و غیره نیازمند ترجمه رسمی مدارک خود برای دریافت ویزا میباشند.بنابراین برای انجام این امر باید به دارالترجمه های رسمی مراجعه نمایند.

دارالترجمه رسمی

مترجم رسمی کیست؟

مترجم رسمی شخصی است که در انجام ترجمه رسمی انواع و اقسام مدارک تبحر داشته و دارای مجوز رسمی از قوه قضاییه می باشد. مترجمان برای دریافت مجوز رسمی می بایست آزمون های کتبی و شفاهی قوه قضاییه را در چندین مرحله گذرانده باشند. در صورت قبولی در آزمون ها، بعد از گذراندن دوره کار آموزی، مترجمان مربوطه مجوز تاسیس دارالترجمه یا فعالیت رسمی در دفاتر ترجمه رسمی را دریافت خواهند کرد.

 

دارالترجمه غیر رسمی چیست؟

به تمامی دفاتر و موسسات ترجمه که توسط یک مترجم رسمی تاسیس نشده باشد، یا به عبارت دیگر زیرمجموعه قوه قضاییه نباشند، دارالترجمه غیر رسمی می گویند. دارالترجمه های غیر رسمی می بایست برای فعالیت های خود، از وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز لازم را دریافت نمایند. اما روند آن به دشواری دریافت مجوز دفاتر ترجمه رسمی نیست.

 

تفاوت دارالترجمه رسمی و غیر رسمی

تفاوت اصلی دارالترجمه رسمی و غیر رسمی این است که کانون امور مترجمان قوه قضاییه نظارت همه جانبه بر فعالیت دفاتر ترجمه رسمی دارد. سفارتها و اغلب دانشگاه ها و موسسات خارج از کشور فقط ترجمه های رسمی را میپذیرند.به عبارت دیگر ترجمه غیر رسمی، یعنی بدون مهر و سربرگ مترجم رسمی، توسط سفارتها پذیرفته نمیشود.

نوع مهرهای مورد نیاز ذیل ترجمه، باید مطابق با الزامات هر سفارت انجام شود. به عبارت دیگر، برخی از سفارتها در الزامات خود قید می­نمایند که ترجمه مدارک، علاوه بر مهر مترجم رسمی، باید دارای مهر قوه قضاییه و وزارت خارجه نیز باشند. در چنین شرایطی، تنها ترجمه ­های رسمی قابلیت دریافت مهر دادگستری و وزارت خارجه را خواهند داشت و دریافت این مهرها توسط دفتر ترجمه رسمی انجام خواهد شد.

هزینه های دریافتی توسط دارالترجمه رسمی در تمامی دفاتر کشور یکسان هستند و صحت یا عدم صحت ترجمه های انجام شده توسط دار الترجمه های رسمی قابل پیگیری میباشد.

 

دارالترجمه رسمی

چه مدارکی توسط دارالترجمه رسمی ترجمه می‌شوند؟

تمامی مدارکی که برای انجام امور مهاجرت، کار، تحصیل، درمان و غیره در خارج از کشور مورد نیاز میباشند، قابل ترجمه رسمی می­باشند. البته لازم به ذکر است که این مدارک باید الزامات و مهرها و تاییدیه های مربوطه را مطابق با دستورالعمل قوه قضاییه دارا باشند تا بتوان آنها را ترجمه رسمی نمود. برخی از مدارکی که به وفور در دارالترجمه های رسمی ترجمه می­شوند عبارتند از:

کلیه مدارک تحصیلی از قبیل ریزنمرات، دانشنامه ها، کارنامه ها و دیپلم ها، مدارک ملکی نظیر سند تک برگی، سند دفترچه ای، سند وسایل نقلیه، مدارک شغلی نظیر فیش حقوقی، حکم کارگزینی، و قراردادهای کاری، مدارک سجلی نظیر شناسنامه، کارت ملی و سایر مدارک مشابه.

 

ویژگی های دارالترجمه رسمی چیست؟

۱٫داشتن پروانه مترجمی رسمی و پروانه تاسیس دارالترجمه رسمی از سوی قوه قضاییه،اولین و مهمترین ویژگی و در واقع لازمه ی یک دارالترجمه رسمی می باشد.

 

۲٫دومین ویژگی و وظیفه دارالترجمه رسمی، محل نصب پروانه تاسیس می باشد که باید در معرض دید مراجعه کنندگان باشد. همچنین آدرس دارالترجمه باید بر روی پروانه تاسیس درج شده باشد.

 

۳٫یک دارالترجمه رسمی می بایست دارای مترجمان متخصص، مسلط و باتجربه باشد. داشتن این ویژگی موجب می شود تا دارالترجمه بتواند خدمات خود را به صورت دقیق و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد.

 

۴٫داشتن برنامه ریزی و مدیریت پروژه یکی دیگر از ویژگی های یک دارالترجمه خوب می باشد. علاوه بر این، کیفیت کار مترجمان نیز باید به طور مرتب کنترل شود. ضمنا در انتهای پروژه، همه ترجمه ها در صورت لزوم توسط ویراستار تصحیح می شود.

 

۵٫یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های یک دارالترجمه رسمی خوب، سرعت و زمان انجام پروژه می باشد.یک دارالترجمه خوب می بایست پروژه مشتریان را در زمان مشخص شده تحویل دهد.

 

۶٫یک دارالترجمه خوب هزینه های خود را بر اساس تعرفه ترجمه رسمی اعلام شده از سوی قوه قضاییه تنظیم می کند.

 

۷٫یکی دیگر از ویژگی های یک دارالترجمه رسمی خوب، امانتداری آن می باشد. به دلیل اینکه دارالترجمه های رسمی با اسناد و مدارک شما سر و کار دارند، باید به بهترین شکل از اسناد و اطلاعات مراجعین محافظت نمایند.

 

۸٫یکی دیگر از ویژگی های یک دارالترجمه رسمی خوب، ارائه خدمات در مکان های مختلف می باشد. برای مثال، دارالترجمه ها می توانند با بهره گیری از خدمات پیک در محل، به مشتریانی که در مناطق مختلف هستند و امکان مراجعه حضوری ندارند نیز خدمات دهند.

 

سخن پایانی

شما با مطالعه این مقاله با ویژگی‌های دارالترجمه خوب آشنا شدید. نکته ای که اکنون باید به آن توجه داشته باشید، در نظر داشتن این ویژگی ها به هنگام انتخاب و مراجعه به به یک دارالترجمه می باشد. بدین ترتیب می توانید ترجمه های مورد نیاز خود را با اطمینان خاطر به یک دارالترجمه معتبر بسپارید.

دارالترجمه رسمی

دارالترجمه رسمی جوان

دارالترجمه جوان به عنوان دارالترجمه رسمی مشهد یکی از معتبرترین و بهترین دارالترجمه ها در ایران می باشد. این مجموعه با بهره گیری از آخرین تکنولوژی های مربوطه، کار ترجمه شما در حوزه ترجمه اسناد و مدارک مشهد وترجمه مقاله و کتاب مشهد همراهان گرامی را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهد داد. در دارالترجمه رسمی جوان ترجمه شما عزیزان توسط مترجمین زبده و مجرب انجام شده و در صورت تمایل امکان بررسی پیش نویس ترجمه نیز به مراجعین داده خواهد شد تا پیش از چاپ نسخه نهایی، پیش نویس آن را بررسی نمایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

gdpr-image
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با استفاده از این وب‌سایت، با خط‌مشی حفاظت از داده‌ها ما موافقت می‌کنید.
اطلاعات بیشتر