تحصیل در ایتالیا در سال ۲۰۲۲ (قسمت سوم)

تحصیل در ایتالیا در سال ۲۰۲۲ (قسمت سوم)

تحصیل در ایتالیا در سال 2022 ,ویزا ایتالیا , اقامت در ایتالیا , ویزا دانشجویی

ویزا ایتالیا | مرکز تخصصی امور مهاجرتی

شرط سنی تحصیل در ایتالیا:

خوشبختانه برای تحصیل در ایتالیا هیچ الزام سنی در نظر گرفته نشده است. البته باید توجه داشت که بورسیه استانی ایتالیا که در مباحث پیشین از آن صحبت کردیم به افراد کمتر از ۱۸ سال تعلق نمیگیرد. با اینحال باید توجه داشت که برای دریافت ویزای ایتالیا بهتر است که گپ تحصیلی نداشته باشید.

ددلاین دانشگاه های ایتالیا

ددلاین دانشگاه های ایتالیا جهت اپلای معمولا متفاوت است و تاریخ ثابتی ندارد. با اینحال بازه زمانی ثبت نام اکثر دانشگاه ها تا ماه آوریل است. پس از آن معمولا در ماه جون نتایج اعلام میشود و کلاسها از اواخر سپتامبر شروع میشوند. البته باید توجه داشت که  ثبت نام هر دانشگاه نیز طی چند مرحله یا به اصطلاح کال صورت میگیرد. یعنی برخی از دانشگاه ها در دو یا سه کال/بازه زمانی اقدام به ثبت نام دانشجویان و تکمیل ظرفیت مینمایند. بنابراین در صورت آغاز ثبت نام دانشگاه ها بهتر است در اولین فرصت اپلای کنید تا با مشکل تکمیل ظرفیت روبه رو نگردید.

نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا

شاید برای شما هم سوال باشد که زبان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا چیست. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا معمولا اکثر دانشگاه ها به زبان ایتالیایی تدریس میکنند. با اینحال به لطف استقبال دانشجویان بین المللی از تحصیل در ایتالیا، تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع لیسانس نیز افزایش یافته است.

در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های بسیار زیادی هستند که به زبان انگلیسی تدریس میکنند و تنها با ارائه مدرک ایلتس یا شرکت در دوره های زبان میتوان در این دانشگاه ها ثبت نام کرد.  به طور کلی نمره آیلتس مورد نظر برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا بین ۵٫۵ تا ۶٫۵ است.

آزمون IMAT ایتالیا

با توجه به اینکه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در ایتالیا بسیار ارزان است همه ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در این کشور اقدام میکنند. امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی از دیگر دلایلی است که منجر به چذب دانشجویان به این کشور شده است. از جمله دانشگاه هایی که رشته های پزشکی به زبان انگلیسی ارائه میکنند میتوان به پاویا، میلان، رم ایتالیا اشاره کرد. 

برای ورود به دانشگاه های پزشکی ایتالیا شما ابتدا باید در آزمون IMAT شرکت کنید. در این آزمون صد دقیقه ای سوالات مختلفی در رابطه با دانش عمومی شما و سوالات تخصصی مرتبط با زیست، شیمی، فیزیک، ریاضی و بیولوژی پرسیده میشود. زمان حدودی ثبت نام در این آزمون اواخر تیر و مرداد و تاریخ حدودی امتحان نیز در اواخر شهریور است. نکته قابل توجه این است که برای شرکت در این آزمون شما باید به کشورهای اطراف سفر کنید و امکان برگزاری آزمون در ایران وجود ندارد.

کدام دانشگاه ایتالیا بهتر است؟

حقیقتا این سوالی نیست که جواب دقیقی بتوان به آن داد. معیارهای انتخاب دانشگاه با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است. شما در مجموع باید ببینید با توجه به رزومه، شرایط مالی و شرایط دانشگاه کدام یک میتواند انتخاب بهتری برای شما باشد. با این حال اگر کیفیت دانشگاه به لحاظ رتبه جهانی مد نظر شما است در ادامه تعدادی از دانشگاه های ایتالیا و رتبه جهانی آنها را بررسی میکنیم.:

نام دانشگاه رنک جهانی
بولونیا ۱۹۴
ساپینزا رم ۲۱۶
پلی تکنیک میلان ۲۴۴
میلان ۲۵۶
پادوا ۲۹۸
پیزا ۳۱۴
پلی تکنیک تورین ۳۳۶
تورین ۴۰۱-۴۵۰
پاویا ۴۰۱-۴۵۰
فلورانس ۴۰۱-۴۵۰
ترنتو ۴۵۱-۵۰۰
کاتولیک ۴۵۱-۵۰۰
ناپل فدریکو ۴۵۱-۵۰۰

هزینه تحصیل در ایتالیا:

به طور میانگین هزینه سالانه تحصیل در ایتالیا مبلغی در حدود ۱۵۰۰ تا حداکثر ۴۰۰۰ یورو است. این مبلغ در دانشگاه های مختلف متفاوت است. البته همانطور که اشاره کردیم با دریافت بورسیه استانی و سایر فاندهای ایتالیا میتوان این هزینه را تا حد زیادی کاهش داد. به صورت کلی اگر بخواهیم بررسی بکنیم:

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و ارشد ایتالیا در دانشگاه های دولتی مبلغی در حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است. هزینه تحصیل در مقطع دکتری نیز مبلغی حدودا ۱۵۰ تا ۱۲۰۰ یورو است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا معمولا بیشتر از دانشگاه های دولتی است و مبلغی در حدود ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو است.

در ادامه شهریه تعدادی از دانشگاه های معروف ایتالیا ذکر میشود:

نام دانشگاه شهریه حدودی به یورو
دانشگاه پادوا ۴۰۰۰ یورو
دانشگاه میلان ۳۳۰۰ یورو
دانشگاه ساپینزا رم ۲۸۰۰ یورو
دانشگاه بلونیا ۲۱۰۰ یورو
دانشگاه سانتا آنا ۴۰۰۰ یورو
دانشگاه میلان ۲۹۰۰ یورو
دانشگاه پیزا ۲۳۵۰ یورو
دانشگاه پلی تکنیک تورین ۳۸۰۰ یورو
دانشگاه فلورانس ۲۵۰۰ یورو
دانشگاه ناپل ۵۰۰۰ یورو
دانشگاه سیه نا ۱۸۰۰ یورو

هزینه زندگی در ایتالیا:

هزینه زندگی در ایتالیا در شهرهای مختلف آن متفاوت است. به عنوان مثال همانند ایران، هزینه زندگی در شهرهای بزرگتر ایتالیا قطعا گرانتر از شهرهای کوچک یا حاشیه ای و دانشجویی است. در ایتالیا شهرهایی همچون میلان، بلونیا و رم شهرهای گرانتر محسوب میشوند درحالیکه هزینه زندگی در  شهرهای لوکا یا پینزا به نسبت ارزانتر است. البته باید توجه داشت که برخی هزینه ها همچون قیمت اقلام مواد غذایی در اکثر شهرها یکسان است و تفاوت هزینه های ذکر شده بیشتر بابت هزینه مسکن و حمل و نقل در شهرهای بزرگتر است. به طور کلی با توجه به شهر محل زندگی و سبک زندگی شما هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا ماهانه حدودا ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو است. در ادامه هزینه زندگی در ایتالیا با جزییات بیشتری مورد بررسی قرار میگیرد تا تخمین بهتری از هزینه ها داشته باشید.

اقلام غذایی قیمت به یورو
شیر (۱ لیتر) ۱٫۱۵
یک قرص نان (۵۰۰ گرم) ۱٫۵۷
برنج (۱ کیلوگرم) ۱٫۹۲
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۲٫۸۱
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۱۲٫۲۷
فیله مرغ (۱ کیلوگرم) ۸٫۳۸
گوشت گوساله (۱ کیلوگرم) ۱۴٫۷۴
سیب (۱ کیلوگرم) ۱٫۸۲
موز (۱ کیلوگرم) ۱٫۶۳
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۱٫۷۸
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۲٫۰۸
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۱٫۲۴
پیاز (۱ کیلوگرم) ۱٫۳۱
کاهو (۱ کیلوگرم) ۱٫۰۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

gdpr-image
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با استفاده از این وب‌سایت، با خط‌مشی حفاظت از داده‌ها ما موافقت می‌کنید.
اطلاعات بیشتر