تحصیل در ایتالیا در سال ۲۰۲۲ (قسمت دوم)

تحصیل در ایتالیا در سال ۲۰۲۲ (قسمت دوم)

تحصیل در ایتالیا در سال 2022 ,ویزا ایتالیا , اقامت در ایتالیا , ویزا دانشجویی

ویزا ایتالیا | مرکز تخصصی امور مهاجرتی

تحصیل در ایتالیا در سال ۲۰۲۲ (قسمت دوم)

ادامه قسمت اول

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

همانطور که میدانید رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته های تجربی هستند که نیازمند تجربه عملی و علمی بالایی هستند. به عبارتی، تحصیل در دانشگاه های بیک یفیت شانس موفقیت شما در آینده را کاهش خواهد داد. دانشگاه های ایتالیا از جمله دانشگاه های با کیفیتی هستند که امکان پذیرش دانشجویان خارجی را نیز دارند. با اینحال برای قبولی در این دانشگاه ها شما باید در آزمون IMAT شرکت کنید. آزمون IMAT به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برگذار میشود و با توجه به اینکه دانشگاه مورد نظر به چه زبانی تدریس میکند دانشجو باید زبان آزمون را انتخاب کند. در این آزمون سوالاتی از دروس ریاضی، شیمی، فیزیک، اطلاعات عمومی، زیست و هوش به صورت تستی و تشریحی پرسیده میشود و مدت زمان آن نیز ۱۰۰ دقیقه است. در صورت قبولی در این آزمون میتوان برای ثبت نام در دانشگاه های پزشکی ایتالیا اقدام کرد.

 

بورس تحصیلی ایتالیا:

آنچه به عنوان بورس تحصیلی ایتالیا معروف است در واقع بورسیه استانی این کشور است که به دانشجویان با شرایط مالی خاصی اعطا میشود. در واقع کلیه دانشجویان با نشان دادن سطح درآمد مالی خانواده خود و سایر اسناد مورد نیاز به دولت ایتالیا ثابت میکنند که واجد شرایط دریافت بورس هستند و تقریبا میتوان گفت کلیه ایرانیان مشمول این بورسیه میشوند. سقف این بورسیه تا ۵۲۰۰ یورو در سال است. علاوه بر این شهریه دانشگاه و خوابگاه نیز تا سقف ۹۰ درصد ممکن است پوشش داده شود و به اصطلاح رایگان شود.

این بورسیه که به بورسیه DSU معروف است از مقطع ارشد قابل دریافت است. این بورسیه در دو سال مقطع فوق قابل دریافت است اما الزاماتی نیز دارد از جمله اینکه دانشجویان در هر سال تحصیلی حداقل تعدادی از دروس را پاس کرده باشند و هر سال حداقل ۳۵ واحد را پاس کرده باشند. همانطور که گفتیم ویژگی قابل توجه این بورسیه این است که به کلیه دانشجویان ایرانی فارغ از معدل، دانشگاه یا شرایط فارغ التحصیلیشان اعطا میشود و در واقع هدف از آن کمک به دانشجویان کشورهای جهان سوم است که درآمد کمتری دارند.

 

سایر بورسهای ایتالیا

سایر بورسیه های دانشگاهی ایتالیا نیز مربوط به مورادی است که دانشجویان با ارائه رزومه قوی و قابل توجه کمیته پذیرش دانشگاه یا اساتید را مجاب میکنند که به آنها بورسیه تحصیلی یا فاند اعطا کنند. برای دریافت این نوع از بورسیه ها شما باید رزومه بسیار قوی ای داشته باشید و معدل بالا و یا مقالات قابل قبولی ارائه کرده باشید.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا

شرایط هر دانشگاه برای پذیرش دانشجویان با دیگری متفاوت است. با اینحال عمده مدارکی که معمولا برای تحصیل در ایتالیا مورد نیاز است به قرار ذیل هستند:

 • مدرک دیپلم و ریزنمرات
 • مدرک پیشدانشگاهی و ریزنمرات
 • مدرک کارشناسی و ریزنمرات
 • مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات
 • مدرک زبان ایتالیایی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال پژوهشی ویژه دانشجویان مقطع دکتری
 • مدرک آیلتس
 • ارائه مقالات ISI
 • ارائه سرفصل دروس

لازم به ذکر است که کلیه مدارک ترجیحا بهتر است به زبان ایتالیایی ترجمه شوند تا در مراحل بعدی سفارت نیز مشکلی ایجاد نشود. اگرچه ترجمه انگلیسی نیز در مواردی مورد قبول است و معمولا دانشگاه ها مشکلی ندارند. ولی در نهایت در مرحله اخذ ویزا بهتر است مدارک شما به ایتالیایی ترجمه شده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

gdpr-image
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با استفاده از این وب‌سایت، با خط‌مشی حفاظت از داده‌ها ما موافقت می‌کنید.
اطلاعات بیشتر