مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کانادا در سال 2022 ,ویزا ایتالیا , اقامت در کا, ویزا دانشجویی , مهاجرت تحصیلی به کانادا

ویزا جوان| مرکز تخصصی امور مهاجرتی

مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کانادا و مزایای آن امروزه به یکی از داغترین موضوعات مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. در این مقاله تلاش شده است صفر تا صد تحصیل در کانادا در کلیه مقاطع تحصیلی کانادا و شرایط آن مورد بررسی قرار گیرد تا متقاضیان با آگاهی بیشتری برای تحصیل در این کشور فوق العاده اقدام نمایند.  رنک بالای دانشگاه های کانادا، شهریه های ارزان این دانشگاه‌ها در مقایسه با انگلیس و آمریکا ،امکان اخذ اقامت دائم کانادا پس از اتمام تحصیلات و بورسهای متعدد تحصیلی از جمله دلایل محبوبیت کانادا در بین دانشجویان بین المللی است.

 

راهنمای تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی

یکی از سوالاتی که اکثر دانشجویان ایرانی با آن درگیر هستند این است که چگونه میتوانند در کانادا تحصیل کنند؟ اولین قدم در این راه این است که از یک دانشگاه نامه پذیرش بگیرید. بعد از دریافت نامه قبولی از یک موسسه آموزشی حال میتوانید برای ویزای کانادا اقدام کنید. در این مقاله تمام مراحل اپلای برای کانادا به صورت کامل برای شما توضیح داده خواهد شد. در واقع همه چیز در مورد مراحل پیش از سفر به کانادا، سیستم آموزشی کانادا و دانشگاه های معروف کانادا، هزینه زندگی در کانادا و ویزای کانادا را توضیح خواهیم داد.

 

مزایای تحصیل در کانادا:

کانادا در حال حاضر یکی از پرتقاضاترین  مقصدهای مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان به شمار میرود و بیش از ۶۰۰٫۰۰۰ دانشجو از سراسر دنیا در این کشور مشغول به تحصیل میباشند. تحقیقات نشان میدهد که دلایل جذب دانشجویان بین المللی به کانادا به شرح ذیل است:

 • کیفیت بسیار بالای آموزش در کانادا
 • امکان کار و اخذ اقامت دائم کانادا پس از اتمام تحصیلات
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسه
 • امنیت و آرامش بسیار بالای آن
 • برخورداری از جامعه‌ای چند فرهنگی
 • کانادا تابحال مقصدی ایده آل برای دانشجویان بیش از ۲۰۰ کشور دنیا بوده است.
 • کانادا در مقایسه با کشورهای همچچون انگلستان یا آمریکا بسیار ارزان است و دلار کانادا در مقابل سایر ارزها همچون یورو بسیار ارزانتر است.

تحصیل در مدارس کانادا:

مدارس کانادا به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم میشوند و زبان تدریس در این مدارس با توجه به ایالتی که در آن قرار دارند انگلیسی یا فرانسوی و یا ترکیبی از هر دو است. با اینحال زبان انگلیسی معمولا در همه مدارس کانادا به عنوان زبان اول تدریس است. چنانچه شما اقامت دائم کانادا را داشته باشید و یا با ویزای کاری و یا تحصیلی در کانادا اقامت داشته باشید فرزندان شما میتوانند از مزایای تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا بهره مند شوند.

علاوه بر این، بسیاری از دانش آموزان پیش از ورود به دانشگاه با ثبت نام در دبیرستانهای کانادا موفق به اخذ ویزای تحصیلی این کشور میشوند. مزیت این روش این است که افراد از سن پایینتر وارد محیط کانادا میشوند و روند تطبیق آنها در جامعه و محیط آموزشی کانادا با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. در چنین مواردی دانش آموزانی که برای مقاطع دبیرستان اقدام کرده اند باید یک سرپرست داشته باشند که به عنوان ولی/سرپرست آنها در کانادا همراهشان باشد و یا قیمی (غیر از پدر یا مادر) برای انها در کانادا تعیین شود که حاضر به رسیدگی به امور دانش آموز باشد. مزیت این روش این است که افرادی که خود به هیچ عنوان امکان ورود به کانادا را ندارند از طریق اخذ ویزای دانش آموزی برای فرزندشان میتوانند به عنوان والد دانش آموز وارد کانادا شوند.

با توجه به شهرت مدارس بین الملی کانادا و استقبال دانش آموزان از سراسر دنیا برای ثبت نام و تحصیل در مدارس کانادا، بسیاری از این مدارس خوابگاه‌های شبانه روزی مجهز با کلیه امکانات در نظر گرفته اند تا والدین هیچگونه نگرانی بابت اقامت فرزندشان در کانادا نداشته باشند.

 

تحصیل در کالجهای کانادا:

یکی از دوره‌های بسیار محبوب در کانادا دوره‌های کالج هستند. اگر بخواهیم کالجهای کانادا را به زبان ساده توصیف کنیم باید بگوییم که کالجهای کانادا همانند دانشگاه‌های فنی حرفه ای ما هستند. به عبارتی در این کالجها دوره های فوق لیسانس یا دکترا ارائه نمیشوند و صرفا دوره‌های تخصیی ۶ ماه تا ۳ ساله و لیسانس ارائه میشوند. حوزه تحصیل و کار در این دوره‌ها نیز بیشتر بر رشته‌های فنی و تکنولوژی و تخصصی متمرکز است. مزیت این دور‌ه‌ها این است که دانشجویان به صورت تخصصی کار عملی می آموزند و پس از اتمام دوره به سرعت جذب بازار کار کانادا میشوند.   علاوه بر این شرایط پذیرش در این کالجها نیز راحت تر است و نیاز به ارائه رزومه علمی بالا و یا نمره زبان بالا ندارد. در واقع هدف چون تمرکز بر کار عملی و حرفه ای است کلیه افراد بدون پیش زمینه مرتبط نیز امکان شرکت در این دوره‌ها را دارند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا:

متقاضیان تحصیل در کانادا پس از دریافت مدرک دیپلم خود میتوانند برای ادامه تحصیل در کالجها یا دانشگاه های  کانادا در مقطع لیسانس یا دوره‌های تخصصی اقدام نمایند. خوشبختانه محدودیتی در دوره های تحصیلی ارائه شده در کانادا در مقطع لیسانس وجود ندارد و شما عملا میتوانید برای هر رشته‌ای که به آن علاقه دارید اقدام کنید. تحصیل در مقطع لیسانس کانادا این امکان را به شما میدهد که هرچه زودتر با سیستم تحصیلی و محیط کانادا آشنا شوید و پس از اتمام تحصیلات خود شانس بیشتری برای استخدام در شرکتهای کانادایی خواهید داشت چراکه دیگر حتی نیازی به معادل سازی مدرک خود نخواهید داشت.

باید توجه داشت که دوره های لیسانس در کانادا بین ۳ تا ۴ سال است و برای اپلای برای این مقطع شما باید تحصیلات ۱۲ ساله خود در ایران را به اتمام رسانده و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید. به طور کلی بهترین بازه زمانی برای اپلای در مقطع لیسانس حداکثر تا ۲۵ سال است و بهتر است پیش از این سن اقدام شود تا جهت اخذ ویزا نیز آفیسر مشکلی نداشته باشد. علاوه بر این دانشجویان باید توجه داشته باشند که اخذ بورسیه در مقطع لیسانس تقریبا غیر ممکن است. با اینحال در صورت کسب نمرات ممتاز در حین تحصیل، وامها و تخفیفهای دانشجویی متعددی به دانشجویان اعطا میگردد.

مدارک مورد نیاز برای اپلای در مقطع کارشناسی به قرار ذیل است:
 • مدرک دیپلم و ترجمه آن
 • ریزنمرات دوران دبیرستان
 • تکمیل فرم اپلای دانشگاه
 • ارائه مدرک زبان در حد آیلتس ۶٫

البته باید توجه داشت که در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید میتوانید در دوره‌های آموزش زبان که پیش از ورود به کورس اصلی برگزار میشود شرکت کنید. در این صورت پذیرش شما مشروط خواهد بود . منظور از مشروط این است که پیش از ورود به کورس اصلی حتما دوره زبان مربوطه را باید گذرانده باشید و به سطح زبانی مطلوب دانشگاه رسیده باشید.

 

تحصیل در مقطع ارشد کانادا:

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا به دلیل کیفیت بالای آموزش عالی در این کشور متقاضیان بسیاری دارد. علاوه بر این گوناگونی رشته های ارائه شده در مقطع فوق لیسانس کانادا در مقایسه با سایر کشورها از دیگر دلایلی است که منجر به استقبال بینظیر دانشجویان برای تحصیلات تکمیلی در این کشور شده است.

دوره‌های ارشد کانادا بین ۱۸ ماه تا۲  سال هستند و در پایان معمولا دانشجو با ارائه پایان نامه در برخی حوزه‌ها فارغ التحصیل خواهد شد. عموم رشته‌هایی که در کانادا در مقطع فوق مورد استقبال قرار میگیرند در حوزه مهندسی و دوره‌های مدیریتی است. علاوه بر این امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی نیز در مقطع فوق لیسانس وجود دارد. بهترین بازه سنی برای اپلای در مقطع فوق بین ۲۵—۳۲ است. اما با سن بیشتر نیز امکان اپلای وجود دارد.

مدرک زبانی مورد نیاز برای اپلای در مقطع ارشد معمولا در حد آیلتس ۶٫۵ است اما برخی دانشگاه‌ها به خصوص در رشته های مدیریتی نیازمند ارائه آیلتس ۷ هستند. از دیگر مدارک مورد نیاز برای اپلای در مقطع ارشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه مدرک کارشناسی و ریزنمرات
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • قبولی در مصاحبه دانشگاه در صورت درخواست.
 • ارائه کارنامه آزمون GMAT و GRE

البته این مدارک برای هر دانشگاهی متفاوت هستند و مدارک مربوط به اپلای برای هردانشگاه باید در سایت خود آن دانشگاه چک شود.

 

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

دوره دکتری در کانادا بین ۳ تا ۵ سال است و به دلیل امکانات بیشماری که برای دانشجویان در این دوره در نظر گرفته میشود همه ساله افراد بسیاری متقاضی تحصیل در کانادا هستند. تفاوت دوره دکترا با سایر مقاطع تحصیلی در این است که دانشجویان در این دوره بیشتر فعالیتهای پژوهشی انجام داده و در آزمایشگاه یا پروژه های علمی مشغول به کار هستند.

با توجه به اینکه دانشگاه‌های کانادا از پیشرفته ترین و به روزترین تکنولوژیها و آزمایشگاه‌های مدرن علمی برخوردارند رقابت بر سر تحصیل دکتری در کانادا بسیار زیاد است. یکی دیگر از مزایای تحصیل دکتری در کانادا این است که بورس یا فاندهای بسیار زیادی برای دانشجویان این مقطع در نظر گرفته میشود.

این کمک هزینه های تحصیلی علاوه بر اینکه شهریه‌های دانشگاه شما را پوشش میدهد در تامین مخارج روزمره زندگی نیز نقش به سزایی دارد و عملا در دوره دکتری در کانادا دانشجویان شاغل محسوب میشوند و از حقوق برخوردارند.

البته باید توجه داشت که پذیرش در مقطع دکتری در کانادا امری ساده نیست و نیاز به صرف زمان بسیار و رزومه علمی قوی ای دارد. به عنوان مثال شما حتما یک مقاله علمی باید داشته باشید و یا در مصاحبه‌های اسکایپ با اساتید تواناییهای علمی خود را به خوبی نشان داده باشید تا اساتید حاضر به پذیرش شما در پروژه‌های خود باشند.

در واقع مصاحبه‌های اساتید نقش اساسی در پذیرش شما دارد و مانند دوره‌های پیشین مدارک شما را صرفا کمیته پذیرش بررسی نمیکند. در واقع، در مقطع دکتری ایتدا باید استادی حاضر به پذیرش شما به عنوان دانشجوی خود بشود تا پس از آن سایر مدارک شما در کمیته پذیرش بررسی شود.

از دیگر مدارکی ک برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری مورد نیاز است میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه مدرک زبان با نمره حداقل آیلتس ۶٫۵٫ البته باید دقت داشت که بسیاری از دانشگاه ها در مقطع دکتری نمره آیلتس ۷ نیاز دارند.
 • ارائه رزومه علمی پژوهشی قوی
 • ارائه انگیزه نامه چشمگیر
 • ارائه توصیه نامه اساتید
 • ارائه مقاله علمی
 • قبولی در مصاحبه اساتید
 • ارائه کارنامه آزمون GRE GMAT در صورت نیاز

 

بورسیه تحصیلی کانادا:

تحصیل رایگان در کانادا شاید در نگاه اول عبارتی وسوسه انگیز باشد اما باید توجه داشت که دست یافتن به آن چندان آسان نیست. در واقع کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کانادا بابت اعطای پذیرش به دانشجویان شهریه دریافت میکنند اما این شهریه در مواردی قابل حذف یا با تخفیف بسیار زیاد است. به عنوان مثال چنانچه دانشجویان از رزومه علمی خوبی برخوردار باشند و یا دارای مقالات معتبر باشند شانس دریافت بورسیه در مقطع ارشد و دکترا را دارند.

این بورسیه‌ها توسط دانشگاه‌ها برای دانشجویان با رزومه علمی خوب در نظر گرفته میشود. علاوه بر این حتی در صورتیکه موفق به اخذ بورس یا فاند اساتید نشوید، پس از ورود به دانشگاه و کسب نمرات خوب به عنوان دانشجوی ممتاز تخفیف ها و وامهای مختلفی به شما اعطا خواهد شد. باید توجه داشت که برخی از این بورسیه‌ها کلیه شهریه  دانشگاه را پوشش میدهند، برخی بخشی از شهریه دانشگاه را پوشش میدهند و برخی از این بورسیه‌ها علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه های زندگی دانشجو را نیز تامین میکنند. به همین دلیل رقابت بر سر اخذ بورسیه در کانادا بسیار بالا است.

شرط سنی تحصیل در کانادا

منظور از شرط سنی این است که ایا محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور وجود دارد یا خیر. به صورت کلی قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد و معیارهای هر دانشگاه با دیگری متفاوت است. اما بهترین بازه زمانی برای اپلای در مقطع کارشناسی بازه سنی ۱۸-۲۵ سال، مقطع ارشد ۲۲-۳۵ و دکترا ۲۵-۴۰ سال است. دقت داشته باشید که مواردی که ذکر شد به صورت میانگین هستند و افرادی بسیاری هستند که به عنوان مثال با ۴۰ سال سن نیز موفق به اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس نیز شده اند.

موضوعی که در این زمینه حائز اهمیت است قوانین دانشگاه مورد نظر شما و نداشتن گپ یا فاصله تحصیلی بین مقطع قبلی شما و مقطع مورد اپلای است. دلیل این امر نیز سختگیری سفارت در صدور ویزا برای افرادی است که وقفه زمانی بسیار زیادی بین اتمام تحصیلات قبلی آنها و مقطع مورد نظر ایجاد شده است. البته باید توجه داشت که موضوع گپ تحصیلی نیز با ارائه سابقه کار و مدارک مربوطه به آفیسر قابل توجیه است.

 

شرط معدل تحصیل در کانادا

از نظر سفارت کانادا و آفیسر معدل شما هیچ تاثیری در پرونده شما ندارد اما برخی از دانشگاه های کانادا به خصوص در مقاطع ارشد و دکترا شرط معدل در نظر گرفته اند که در هر دانشگاهی متفاوت است. با اینحال به صورت کلی اگر معدل شما بالای ۱۴ باشد مشکلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا نخواهید داشت.د ر کالجهای کانادا نیز معمولا سختگیری خاصی بر روی معدل وجود ندارد.

 

آیا برای اخذ پذیرش از کانادا نیاز به مدرک زبان دارم؟

برای تحصیل در کانادا شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید. دانشگاه ها و موسسات آموزشی کانادا هریک شرایط خاص خود را دارند و نمرات مختلفی برای آزمونهای زبانی در نظر میگیرند.

بهترین راه این است که زمانیکه قصد اپلای دارید با مراجعه به سایت هر دانشگاه به صورت دقیق بررسی کنید که چه نمره زبانی برای اخذ پذیرش نیاز است. برخی از این موسسات بدون نمره زبان به شما نیز پذیرش میدهند اما پس از ورود به کانادا باید دوره‌های زبانی را در این کشور بگذرانید و پس از ان وارد کورس اصلی شوید.

چنانچه مدارک تحصیلی قبلی خود را از دانشگاه انگلیسی زبان گرفته باشید یا تابعیت کشوری انگلیسی زبان را داشته باشید دیگر نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت.

باید توجه داشت که آزمونهای زبانی منحصر به آیلتس نیستند بلکه تافل و دولینگو و سایر موارد نیز مورد قبول هستند. برای اطمینان از اینکه چه آزمونی مورد قبول دانشگاه شما است بهتر است سایت خود دانشگاه به دقت چک شود.

سایر آزمونهای عمومی برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

GMAT: آزمون جیمت یکی از آزمونهایی است که جهت ارزیابی توانایی های متقاضیان تحصیل در حوزه بیزینس یا مدیریت اخذ میشود. در این آزمون مهارتهای ریاضی، انگلیسی و قدرت استدلال دانشجو مورد ارزیابی قرار میگیرد.

GRE: آزمون جی آر ای یکی دیگر از آزمونهایی که برخی از متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اخذ میشود. بسیاری از بیزینس اسکولهای کانادا نیز این آزمون را جهت اعطای پذیرش برای دوره های ام بی ای قبول میکنند.

SAT: آزمون SAT دانش و مهارتهای نوشتاری که جهت موفقیت آکادمیک در کالج نیاز هستند ارزیابی میکند. این تست ارزیابی میکند که متقاضیان تا چه حد توانایی تحلیل و حل مشکلات طبق آموزه‌های دوران دبیرستان را دارند. در واقع این آزمون از متقاضیانی اخذ میشود که از دبیرستان فارغ التحصیل شده و قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند.

 

هزینه تحصیل در کانادا

یکی از نکات حائز اهمیت برای دانشجویان بین المللی پیش از انتخاب محل تحصیل بررسی هزینه‌های تحصیل در کشورهای مختلف است. دلیل این امر نیز این است که معمولا در دوران دانشجویی افراد اجازه کار تمام وقت ندارند و نیاز دارند که سرمایه اولیه ای برای هزینه تحصیل و زندگی به همراه خود داشته باشند.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین المللی مبلغی در حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار کانادا است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به نوع دانشگاه و رشته متغیر است. به طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی مبلغی در حدود ۱۳ تا ۲۲ هزار دلار کانادا است.

میانگین هزینه تحصیل در دوره کاشناسی ارشد نیز مبلغی در حدود ۱۵ تا ۲۵ هزار دلار کانادا است.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری نیز متغیر است اما باید توجه داشت که معمولا اکثر دانشجویان این مقطع حقوق یا به اصطلاح فاند دریافت میکنند و تا حد زیادی هزینه‌های تحصیل و زندگی آنها به صورت کلی یا  بخشی از آنها تامین میشود.

نکته دیگری که مجددا باید تاکید کرد این است که هزینه‌های ذکرشده تقریبی هستند و موارد بسیار زیادی هستند که شهریه دانشگاه مورد نظر کمتر و یا بیشتر از مبالغ ذکرشده است.

 

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا با توجه به سبک زندگی و شهری که در آن اقامت دارید متفاوت است. به عنوان مثال هزینه زندگی در برخی از شهرهای پرجمعیت و معروف کانادا تا حد ۳۰-۴۰ درصد گرانتر از شهرهای کوچک و دانشجویی کانادا است. به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است که بخش اعظم آن هزینه‌های اجاره خانه یا خوابگاه است. در ادامه هزینه برخی از اقلام غذایی با جزییات ذکر میشود:

اقلام غذایی قیمت به دلار
شیر (۱ لیتر) ۲٫۴۹
یک قرص نان (۵۰۰ گرم) ۲٫۹۵
برنج (۱ کیلوگرم) ۳٫۷۸
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۳٫۶۸
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۱۳٫۲۲
فیله مرغ (۱ کیلوگرم) ۱۳٫۵۹
گوشت گوساله (۱ کیلوگرم) ۱۵٫۶۱
سیب (۱ کیلوگرم) ۴٫۲۸
موز (۱ کیلوگرم) ۱٫۷۵
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۴٫۱۷
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۴٫۵۰
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۲٫۸۷
پیاز (۱ کیلوگرم) ۲٫۷۱
کاهو (۱ کیلوگرم) ۲٫۶۶

 

کار دانشجویی در کانادا:

یکی از مزایای ویزای تحصیلی کانادا این است که دانشجویان اجازه کار پاره وقت به مدت ۲۰ ساعت در هفته را دارند. چنین موضوعی از این لحاظ حائز اهمیت است که بسیاری از کشورها اجازه کار پاره وقت به دانشجویان نمیدهند، از طرفی هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی معمولا گران است و اکثر دانشجویان با انجام کارهای پاره وقت دانشجویی بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تامین میکنند. علاوه بر این کار پاره وقت به دانشجویان این امکان را میدهد که به امتیازات پرونده مهاجرتی خود پس از اتمام تحصیلاتشان اضافه کنند و با محیط کار در کانادا زودتر آشنا شوند.

 

کدام دانشگاه کانادایی برای من مناسبتر است؟

تعداد دانشگاه ها و موسسات  آموزشی و کالجها در کانادا بسیار گسترده و متنوع هستند. با اینحال برای آشنایی بیشتر شما در ابتدای مسیر در ادامه به معرفی ۵ دانشگاه معروف این کشور میپردازیم:

University of Toronto

دانشگاه تورنتو یکی از معروفترین دانشگاه های کانادایی است که قطعا تابحال اسم آن را شنیده اید. دانشجویان بین المللی به دلیل رنک بسیار بالای این دانشگاه و تعداد دانشجویان بین المللی آن (بالغ بر ۲۰٫۰۰۰ نفر) معمولا این دانشگاه را انتخاب میکنند. علاوه بر این دانشگاه تورنتو در مرکز شهر متنوع ترین شهر جهان واقع شده است.

University of British Colombia

دانشگاه بریتیش کلمبیا بین المللی‌ترین دانشگاه شمال امریکا است. در واقع ۳۰ درصد دانشجویان این دانشگاه (بالغ بر ۱۶٫۱۸۸ دانشجو از ۱۵۶ کشور جهان) بین المللی هستند. این دانشگاه که در ساحل زیبای غربی کانادا واقع شده است، بخشی از ونکوور شلوغ نیز هست. دانشگاه بریتیش کلمبیا انتخابی عالی برای افرادی است که علاقه به محیط زندگی شهری دارند در عین حال به ظبیعت نیز علاقه‌مند هستند. در واقع، زندگی در ونکوور به معنی دسترسی آسان و سریع به جنگل، دریا و کوه ها است.

McGill University

دانشگاه مک گیل یکی از معروفترین دانشگاه‌های بین المللی در بین دانشجویان است و جمعیتی بالغ بر ۱۲٫۰۰۰ دانشجوی بین المللی در آن مشغول به تحصیل هستند. با وجود اینکه این دانشگاه در استان فرانسوی زبان کانادا یعنی کبک واقع شده است با اینحال زبان تدریس در آن انگلیسی است. شهر مونترال نیز به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی شناخته میشود. هزینه زندگی در این شهر بسیار پایین است و زندگی هنری و فرهنگی پویایی در این شهر جریان دارد.

University de montreal

دانشگاه مونترال یکی از بالاترین رتبه‌ها را در بین دانشگاه‌های کانادا به خود اختصاص داده است و انتخابی عالی برای افرادی است که علاقه به تحصیل به زبان فرانسه دارند. دانشگاه مونترال هرساله پذیرای بیش از ۹۵۰۰ دانشجوی بین المللی است.

McMaster University

دانشگاه مک مستر در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. این دانشگاه در همیلتون، اونتاریو واقع است و تنها یک ساعت با تورنتو فاصله دارد. همیلتون در حال حاضر یکی از شهرهایی است که در حال حاضر فرصتهای شغلی بسیار زیادی در حوزه تکنولوژی ارائه میدهد. این خبر میتواند برای دانشجویانی که علاقه مند به کار حین تحصیل یا پس از آن هستند بسیار جذاب باشد.

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر حال نوبت به شروع فرآنید اخذ ویزا است. مدارک مورد نیاز برای ویزا از قرار ذیل است:

 1. نامه پذیرش : چنانچه قصد تحصیل در مدارس، کالجها، دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی کانادا را دارید پس از انجام مکاتبات اولیه، دانشگاه باید به شما یک نامه پذیرش رسمی بدهد که در مدارک ویزای خود قرار دهید.
 2. اثبات تمکن مالی : شما باید اثبات کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های خود و خانواده‌تان در کانادا را دارید

البته دقت داشته باشید که مدارک دیگری نیز باید ارائه شوند. از جمله این موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ریزنمرات، دانشنامه، دیپلم یا گواهی های پایان تحصیلات
 • نتایج آزمونهای زبانی همچون آیلتس و تافل و آزمون   GREو GMAT
 • استادی پلن
 • مدارک مالی نشاندهنده توانایی شما برای تامین مالی شهریه‌های دانشگاه و هزینه زندگی

 

نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا:

مراحل مختلفی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد. در ابتدا شما باید مشخص کنید که قصد دارید به صورت آنلاین یا کاغذی درخواست ویزا کنید.

 1. درخواست ویزای آنلاین : برای ارسال درخواست ویزا به صورت آنلاین شما باید از کلیه مدارک خود اسکن بگیرید و پس از بارگذاری آنها در سایت سفارت کانادا هزینه مربوطه را نیز از طریق کارتهای مجازی پرداخت کنید. پس از آن برای انجام انگشت نگاری باید به مراکز وک یا ویزا سنتر مراجعه کنید.
 2. درخواست ویزای کانادا به صورت کاغذی : در چنین حالتی شما باید فرمهای مربوطه را پرینت کنید و پس از تکمیل کردن به مراکز وک تحویل دهید.

پرداخت هزینه بررسی پرونده ویزا: هزینه بررسی پرونده هزینه ای است که سفارت از شما جهت بررسی مدارک شما اخذ میکند و حتی در صورت ریجکتی نیز غیرقابل بازگشت است. هزینه انجام انگشت نگاری نیز در مراکز وک هزینه ای غیر قابل بازگشت است.  علاوه بر این، درصورتیکه اعضای خانواده نیز شما را همراهی میکنند هزینه بررسی پرونده این افراد نیز باید پرداخت شود.

ارسال پرونده: با توجه به اینکه در نهایت شما باید برای انگشت نگاری به یکی از مراکز وک مراجعه نمایید امکان پست کردن مدارک خود را نخواهید داشت. در واقع شما یا باید به صورت آنلاین درخواست ویزای خود را ارسال نمایید و یا درهنگام انگشت نگاری مدارک خود را به مرکز وک تحویل دهید.

 

شانس من برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

تعداد دانشجویان بین المللی کانادا هرساله رو به افزایش است. در واقع بسیاری از این افراد پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا باقی میمانند. دریافت ویزای تحصیلی نیز موضوعی است که در نهایت به تشخیص آفیسر بستگی دارد. در واقع آفیسر با بررسی پرونده شده و ارزیابی کلیه مدارک در نهایت رای خود را صادر میکند و به عبارتی یا با درخواست ویزای شما موافقت میکند و یا پرونده شما را ریجکت میکند. البته باید توجه داشت که در صورت ریجکتی نیز امکان اقدام مجدد هست.

 

ویزای همراه کانادا

اگر شما هم متاهل هستید و قصد دارید در حین تحصیل همسر و فرزندتان نیز همراه شما باشند به جرات میتوان گفت کانادا یکی از بهترین کشورها در این زمینه است.  بزرگترین مشکلی که در خصوص ویزای تحصیلی اکثر کشورها وجود دارد این است که این ویزا معمولا برای خود دانشجو فقط صادر میشود و همسر و فرزندان آنها امکان همراهی دانشجو در کشور مورد نظر را نخواهند داشت. کانادا در زمینه صدور ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو از کشورهای پیشرو محسوب میشود.

در واقع چنانچه شما اثبات کنید توانایی تامین هزینه های همسر و فرزندان خود در کانادا را دارید، نه تنها میتوانید آنها را به همراه خود به کانادا ببرید، بلکه خانواده شما نیز از مزایای خدمات بهداشتی رایگان و تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا بهره مند خواهند شد. علاوه بر این همسر شما امکان دریافت ویزای کار نیز خواهد داشت. این موضوع ازاین بابت حائز اهمیت است که همسر دانشجو میتواند با انجام کار فول تایم به تامین هزینه های زندگی در کانادا کمک شایانی نماید.

 

اقامت کانادا و اخذ تابعیت کانادا پس از اتمام تحصیلات

یکی از مسائل مهمی که اکثر دانشجویان محصل در کشورهای خارجی با آن درگیر هستند وضعیت اقامت آنها پس از اتمام تحصیلات هست. در برخی از کشورها دانشجویان پس از اتمام تحصیلات بلافاصله باید خاک آن کشور را ترک کنند. برخی دیگر از کشورها اقامت موقت به دانشجویان میدهند که در صورت پیدا کردن کار تا چند سال قابل تمدید است.

خوشبختانه کانادا در این زمینه میتوان گفت بهترین مقصد برای دانشجویان بین المللی است چراکه برنامه‌های مهاجرتی بسیار متنوعی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است به گونه ای که اخذ اقامت دائم کانادا برای فردی که دراین کشور درس خوانده است بسیار ساده است.

در واقع هدف دولت کانادا از این امر این است که دانشجویان خارجی را که در این کشور مطابق با اصول اموزشی کانادا درس خوانده اند و تبدیل به نیروی ماهر شده اند تا جای ممکن حفظ کند. علاوه بر این در حین یا پس از اتمام تحصیلات نیز شما این امکان را دارید که با پیدا کردن کار، ویزای کاری کانادا را دریافت کنید. سابقه کار کانادایی نیز از دیگر مواردی است که امتیاز ویژه ای به پرونده اقامت دائم شما اضافه میکند.

 

سوالات متداول در رابطه با تحصیل در کانادا

۱- چرا باید در کانادا درس بخوانم؟

کانادا کشوری است که امکان تحصیل با بهترین کیفیت در عین حال با قیمتی معقولانه در محیطی امن و مهاجرپذیر را فراهم کرده است. علاوه بر این کانادا این امکان را به شما میدهد که در حین تحصیلات کار کنید و پس از اتمام تحصیلات خود نیز با دریافت ویزای کار در این کشور اقامت کنید. دریافت ویزای کار این امکان را به شما میدهد که با کسب تجربه کار کانادایی به راحتی بتوانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. در واقع به دلیل جذابیت این کشور، کانادا پذیرای دانشجویان بین المللی از ۲۰۰ کشور دنیا است.

۲- تعداد دانشجویان بین المللی کانادا چقدر است؟

از سال ۲۰۱۹ به بعد تعداد دانشجویان بین المللی کانادا ۶۴۲٫۴۸۰ نفر است. در واقع به دلیل محبوبیت کانادا جهت تحصیل، کار و مهاجرت، تعداد دانشجویان بین المللی کانادا در دهه گذشته بیش از سه برابر شده است.

۳- دانشجویان چه کشورهایی بیشتر به کانادا مهاجرت میکنند؟

هرساله دانشجویان بیش از ۲۰۰ کشور به کانادا مهاجرت میکنند. اکثر این دانشجوها از کشورهایی همچون هند، چین، کره جنوبی، فرانسه، ویتنام، آمریکا، ایران، برزیل، نیجریه و مکزیک هستند.

۴- چگونه میتواننم در کانادا درس بخوانم؟

 • قدم اول : انتخاب برنامه تحصیلی مناسب
 • قدم دوم : اپلای برای دانشگاه مورد نظر و دریافت نامه پذیرش
 • قدم سوم : اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا

۵- آیا میتوانم خانواده ام را همراه با خودم به کانادا ببرم؟

بله شما میتوانید همسرو فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به کانادا ببرید.

۶- بهترین شهر کانادا برای دانشجویان بین المللی کدام است؟

اکثر شهرهای کانادا به لحاظ کیفیت آموزشی، مهاجرپذیری و امنیت و رفاه شرایط مشابهی دارند با اینحال انتخاب شهر به اولویتهای شما بستگی دارد. فاکتورهایی که در این زمینه دخیلند عبارتند از:

 • شما علاقه‌مند به ادامه تحصیل در کدام مقطع یا رشته هستید؟
 • فرصتهای شغلی شما در رشته مورد نظرتان در آن شهر
 • جوامع  و انجمنهای دانشجویی  و مهاجر مقیم در آن شهر
 • ترجیح شما برای اقامت در شهری فرانسه زبان یا انگلیسی زبان
 • فعالیتهای فرهنگی
 • ترجیح شما به اقامت در شهر کوچک یا بزرگ
 • بودجه شما

۷- آیا میتوانم پس از اتمام تحصیلاتم در کانادا باقی بمانم؟

اگر تحصیلات شما به اتمام رسیده است اما علاقه ای به ترک خاک کانادا ندارید میتوانید برای ویزای کار پس از تحصیل کانادا اقدام کنید. این ویزا با نام Post Gradution Work Permit شناخته میشود که این امکان را به شما میدهد که برای حداکثر ۳ سال در کانادا به صورت موقت اقامت کنید. علاوه بر این راه های دیگری نیز برای اقامت در کانادا وجود دارد. به عنوان مثال، پس از اخذ ویزای کار پس از تحصیل میتوانید برای اقامت دائم کانادا از طریق شاخه express entry یا سایر برنامه های استانی همچون ساسکاچوان اقدام نمایید.

۸- آیا پس از اتمام تحصیلاتم در کانادا میتوانم اقامت دائم بگیرم؟

بله قطعا. بسیاری از افرادی که اقامت دائم کانادا را دریافت کرده اند در واقع افرادی هستند که قبل از آن در کانادا دانشجو بوده اند.

برنامه های بسیار زیادی در کانادا وجود دارد که میتواند در نهایت منتهی به اقامت دائم شما شود. به عنوان مثال برنامه اسکپرس انتری express entry و زیرشاخه های آن شامل شاخه تجربه کار کانادایی Canadian experience class، federal skilled worker program, federal skilled trades program میباشد. علاوه بر این آپشنهای دیگری از طریق برنامه های مهاجرتی استانی، برنامه مهاجرتی کبک و سایر موارد نیز وجود دارد.

بسیاری از این برنامهها نیازمند سابقه کار کانادایی است که شما میتوانید با دریافت ویزای پس از اتمام تحصیلات در کانادا این تجربه کاری را به دست آورید.

۹- ویزای کار پس از تحصیل post graduation work permit چیست?

این ویزا به دانشجویان خارجی اعطا میشود که از یکی موسسات اموزشی دارای مجوز فارغ التحصیل شده باشند.این ویزا به شما این امکان را میدهد که در کانادا تجربه کار به دست بیاورید و در آینده بتوانید برای برنامه های مهاجرتی مختلفی در کانادا اقدام کنید چراکi بسیاری از این برنامه‌ها نیازمند داشتن سابقه کار کانادایی است. مدت زمان این ویزا با توجه به مدت زمان تحصیل شما تعیین میشود و بین ۸ ماه تا ۳ سال متغیر است.

۱۰- چگونه میتوانم شرایط لازم برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل را کسب کنم؟

برای دریافت این ویزا شما در دوران تحصیل خود باید دانشجوی تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی مجوزدار در کانادا بوده باشید. علاوه بر این دوره آموزشی شما حداقل ۸ ماه باید باشد.

۱۱- آیا دانشجویان بین المللی میتواندد حین تحصیل نیز کار کنند؟ شما میتوانید در داخل یا خارج محوطه دانشگاه به کار دانشجویی مشغول شوید به شرطیکه این موضوع در ویزای تحصیلی شما قید شده باشد.  لازم به ذکر است که شما پس از شروع تحصیلات خود امکان کار دانشجویی خواهید داشت. برای کار دانشجویی شما باید:

دانشجوی تمام وقت باشید، ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید، و شماره بیمه داشته باشید.

۱۲- با ویزای دانشجویی چندساعت در هفته میتوانم کار کنم؟

با فرض اینکه اجازه کار دانشجویی در ویزای شما قید شده باشد، شما برای ۲۰ ساعت در هفته در خارج از محوطه دانشگاه میتوانید کار کنید. علاوه بر این در ایام تعطیلات رسمی میتوانید به صورت تمام وقت کار کنید.

درصورتیکه در داخل محوطه دانشگاه تمایل به کار کردن دارید هیچ محدودیت زمانی برای شما در نظر گرفته نشده است.

۱۳- آیا میتوانم در کانادا اسکالرشیپ دریافت کنم؟

بله پس از شروع تحصیلات نیز میتوانید برای بورسهای مختلفی اپلای کنید.

۱۴- برای تحصیل در کانادا به چه مقدار پول احتیاج دارم؟

شهریه دانشگاه‌ها در کانادا در مقایسه با سایر کشورها همچون آمریکا، استرالیا و انگلستان بسیار منطقی هستند. بسیار از موسسات آموزشی کانادایی برنامه های تحصیلی با شهریه حدودا ۱۵٫۰۰۰ دلار کانادا در سال ارائه میکنند.

علاوه بر شهریه دانشگاه شما باید اثبات کنید توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه زندگی خود و اعضای خانواده‌تان در کانادا را دارید. باید توجه داشته باشید که شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است ولی به صورت کلی این هزینه ها در شهرهای بزرگتر کانادا در مقایسه با شهرهای کوچک بیشتر است.

۱۵- شرط سنی تحصیل در کانادا چیست؟

هیچ شرط سنی برای تحصیل در کانادا وجود ندارد

۱۶- آیا برای تحصیل در کانادا باید در آزمون زبان شرکت کنم؟

شما اجباری به ارائه نمره زبان برای اخذ ویزای تحصیلی ندارید. اما ممکن است دانشگاه مورد نظر از شما نمره زبان درخواست کند.

۱۷- وظایف من به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا چیست؟

پس از اخذ ویزای دانشجویی کانادا شما باید شرایط زیر را رعایت کنید:

 • از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف ندهید
 • تلاش کنید تحصیلات خود را در مدت زمان مقرر به اتمام برسانید
 • شرایط ذکر شده بر روی ویزای تحصیلی خود را رعایت کنید
 • پس از انقضای ویزای تحصیلی خاک کانادا را به موقع ترک کنید و یا برای تمدید ویزا یا تبدیل ویزا اقدام کنید.

۱۸-چقدر طول میکشد تا بتوانم ویزای تحصیلی بگیرم؟

مدت زمان بررسی پرونده ویزا به کشوری که از آن اقدام کرده‌اید و مرکز ویزایی که پرونده شما را بررسی میکند بستگی دارد.

۱۹- ددلاین ثبت نام در دانشگاه های کانادا چه زمانی است؟

هر دانشگاهی در کانادا ددلاینهای خاص خود را دارد در واقع این ددلاینها حتی در یک دانشگاه و در دیپارتمانهای مختلف آن متفاوت است. برای کسب اطلاعات دقیق در این مورد پیشنهاد ما این است که سایت خود دانشگاه را چک کنید.

۲۰- هرسال چه تعداد دانشجوی بین المللی موفق به اخذ اقامت دائم کانادا میشوند؟

با توجه به افزایش برنامه مهاجرتی کانادا جهت جذب بیشتر دانشجویان بین المللی، هرساله تعداد محصلانی که موفق به اخذ اقامت دائم کانادا میشوند رو به افزایش است. همانطور که در مطالب پیشین گفتیم بسیار از برنامه های مهاجرتی کانادا امتیازات ویژه ای برای دانشجویان بین المللی در نظر میگیرند. طبق آخرین تخمینها، هرساله بیش از ۵۰٫۰۰۰ دانشجوی بین المللی موفق به اخذ اقامت دائم کانادا میشوند.

۲۱- چطور میتوانم والدینم را برای تحصیل در کانادا قانع کنم؟

نگرانیهای والدین با توجه به کشوری که در آن زندگی میکنند و مذهبی که دارند معمولا متفاوت است اما برای آسودگی خاطر آنها میتوانید اطلاعات زیر را با آنها در میان بگذارید:

 • کانادا کشوری امن و باثبات است که درهای آن به روی تمامی مردم از هر نقطه جهان گشوده است. در واقع اهمیتی ندارد که ملیت، ریشه و یا مذهب شما چه است، شما در هرحال افرادی شبیه به خود در کانادا خواهید یافت
 • کانادا دانشگاه‌های بسیار معتبری دارد که بسیاری از آنها جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند.
 • هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا و انگلستان بسیار به صرفه است. علاوه بر این دانشجویان بین المللی حین تحصیل از اجازه کار برخوردارند و به این ترتیب میتوانند بخشی از هزینه‌های خود را با کار دانشجویی تامین کنند.
 • دانشجویان بین‌المللی در کانادا از آینده شغلی برخوردارند . در واقع جامعه اقتصادی کانادا همیشه به دنبال استخدام افراد با استعداد، تحصیلکرده، با انگیزه و چندزبانه است.
 • کانادا با برنامه‌های مهاجرتی متنوع خود از دانشجویان بین المللی برای اخذ اقامت دائم این کشور حمایت میکند.
 • شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقایسه با کشورهایی همچون امریکا و انگلیس ساده‌تر است و زمان کمتری میبرد.
سخن پایانی:

در این مقاله تلاش شد صفر تا صد تحصیل در کانادا و شرایط آن با تمام جزییات مورد قرار گیرد. با توجه به اینکه تحصیل در کانادا شرایط و مزایای خاص خود را دارد این روزها شاهد گسترش شایعات و کلاهبرداری‌های بسیار زیادی در این خصوص هستیم. در این مقاله تلاش کردیم تا جای ممکن اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. با اینحال پیشنهاد میکنیم که چنانچه تمایل دارید ارزیابی تخصصی از شرایط خود جهت تحصیل در کانادا داشته باشید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بتوانید اطلاعات دقیقی در رابطه با وضعیت خود و شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

gdpr-image
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با استفاده از این وب‌سایت، با خط‌مشی حفاظت از داده‌ها ما موافقت می‌کنید.
اطلاعات بیشتر